„Udarowcy-liczy się wsparcie” to nazwa stowarzyszenia, które powstało w 2012 roku w Bydgoszczy. Działalność osób zainteresowanych poprawą jakości życia po udarze oraz szerzenie wielopłaszczyznowej profilaktyki sięga lutego 2010 roku kiedy to powstał serwis www.udarowcy.com.pl
Wiedza na temat przyczyn, czynników ryzyka, profilaktyki, a także objawów udaru mózgu jest w społeczeństwie polskim wciąż niewystarczająca.
Udary zajmują 3 miejsce wśród przyczyn zgonów i są głównym powodem niesprawności u ludzi po 40 roku życia. W Polsce co roku udar mózgu występuje u około 70 tys. osób. Aż 30% z nich umiera w ciągu pierwszego roku, a wśród tych, którzy przeżywają aż 50% wymaga stałej opieki osób drugich.
Dlatego niezwykle istotne jest, by upowszechniać w społeczeństwie wiedzę odnośnie pierwszych objawów udaru mózgu, zasad udzielania pomocy oraz konieczności wczesnej fizjoterapii.
Stowarzyszenie jest organizacją pozarządową, której celem jest edukacja w zakresie tematyki udarów mózgu oraz prewencji chorób układu krążenia oraz udzielanie specjalistycznej pomocy w leczeniu i fizjoterapii osób przewlekle chorych i niepełnosprawnych, zwłaszcza z powodu chorób neurologicznych.
Jedną z głównych form działalności Stowarzyszenia jest autorska akcja „Zapobiegajmy Udarom”, która poprzez różnorodne formy komunikacji ma na celu propagowanie wiedzy na temat udarów mózgu. Ponadto „Udarowcy” mają zamiar udzielać konsultacji medycznych, porad w zakresie fizjoterapii i zapewniać wsparcie zarówno chorym, jak i rodzinom osób z chorobami neurologicznymi.
Stowarzyszenie liczy na szeroką współpracę i zaangażowanie ze strony środowisk naukowych, medycznych, jak też organów administracji państwowej, samorządowej oraz innych stowarzyszeń i organizacji o podobnym profilu zarówno w kraju, jak i za granicą, a także innych osób zainteresowanych tą niezwykle ważną problematyką.
Celem Stowarzyszenia jest:
Cele Stowarzyszenia urzeczywistniane są poprzez:
Stowarzyszenie Udarowcy – Liczy się Wsparcie to jedna z dwóch organizacji pozarządowych w kraju zajmujących się edukacją z zakresu profilaktyki pierwotnej i wtórnej udarów mózgu. Szerzymy szeroko pojętą edukacją społeczeństwa w zakresie czynników ryzyka, rozpoznawania objawów oraz możliwości leczenia jakie występują po ogniskowych uszkodzeniach mózgu. Nasza organizacja rozpoczęła również rehabilitację ruchową oraz logopedyczną dla pacjentów dotkniętych udarem mózgu.
Stowarzyszenie zostało założone 21 września 2012 roku. W przeciągu niespełna dwóch lat może pochwalić się licznymi działaniami na rzecz walki z udarem mózgu. Do najważniejszych wydarzeń zaliczyć można między innymi: Organizacja obchodów z okazji Światowego Dnia Udaru Mózgu w 10 miastach w Polsce, Akcja „ Tramwaj Udarowy 2012” – zabytkowy tramwaj kursujący po ulicach Bydgoszczy przeprowadzając konsultacje lekarskie i psychologiczne, liczne konferencje ukierunkowane na dziennikarzy medycznych tj. Konferencji w PAP w Warszawie dla dziennikarzy medycznych - „Konferencja Zapobiegamy Udarom – Prolog 2012”, Konferencja w Bydgoszczy „Udar Mózgu – sytuacja w województwie kujawsko-pomorskim, Szkolenie z zakresu wiedzy o udarze mózgu – Lublin 2013. Jesteśmy również twórcą dwudniowej Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Udar Mózgu – To nie Wyrok 2013 rok. Organizowaliśmy również przejazd rowerowy liczący ponad 400 uczestników z okazji Europejskiego Dnia Profilaktyki Udarowej 2014. Honorowymi członkami Stowarzyszenia Udarowcy – Liczy się wsparcie są: Pan Andrzej Zaorski oraz Bogusław Kaczyński.
Stowarzyszenie współpracuje z Kujawsko-Pomorskim Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy oraz Szpitalem Uniwersyteckim nr 2 im. dr. Jana Biziela.